Achievements

Wyniki regat:

1995 

  • Silver medallist of Polish Championship on 420 class

  • Member of Europen Chanpionship on  420 class


1996 - 97

  • Bronze medallist of Polish Match Championship on 470 class

1998

  • Gold medallist of Polish Match Championship on 470 class

  • Bronze medallist of Polish Championship

  • XII place on World Youth Championship


1999

  • Gold medallist of Polish Match Championship on 470 class

  • Silver medallist of Polish Championship in 470 class

  • IV place on World Youth Championship in 470 class

  • VI place on European Youth Championship

  • Member of  Europen and World Chanpionship

  • Member of Polish Olympic Team 2004

2000

  • Bronze medallist of World Academic Championship on 470 class

  • Gold medallist of European Youth Championship

  • V place on World Youth Championship

  • Gold medallist of Polish Youth Championship

  • Silver medallist of Polish Championship

  • Gold medallist of Polish Championship

  • I place in Polish Cup

  • Member of Polish Olympic Team 2004

2001

  • Member of Mk CAFE Sailing Team:

   IX place in World Ranking

2002

  • Member of MK CAFE saling Team:

  • V place in European Championship

  • I place in Geteborg (II grade)

  • V place in Lake Constance Regatta (I grade)

  • I place in Helsinki (I grade)

  • II  place in Sunswald (II grade)

  • IV place in Rawena (I grade)

  • I place in Yava Trophy Regatta (I grade)

  • VI place in World Ranking

  • Gold medallist of Match Race World Championship

  • Starts in KAROL JABŁOŃSKI SAILING TEAM:

  • I place in World Ranking

  • IV place in Bermuda Gold Cup (I grade)

2003

  • I place in Marseilles (I grade)

  • V place in Elba Cup (I grade)

  • IV place in ICA Split (I grade)

  • I place in Rymini (I grade)

  • III place in Pedrini Cup (I grade)

  • II place in Swedish Match Cup (I grade)

  • V place in Swedish Match Tour

  • Gold medallist of European Championship in Russia 

  • Gold medallist of European Championship in Russia 

2004

  • I place in Marseilles (I grade)

  • II place in Rymini  (I grade)

  • Silver medallist in Match Race World Championship 

  • I place in match race Brasiil

2005

  • I place in Palmavella  y3k WALLY

  • II place in Zegna Trophy Y3K Wally

  • I place in Maxi Yacht Rolex Cup Y3K Wally

2006

  • I place In Palmavela Y3K Wally

  • VI place In  Portugal Match Race ( I Grade)

  • IV place In Maxi Yacht Rolex Cup Y3K Wally

  • trimmer of Sail In China Team  32’ America’s Cup


2007

  • trimmer of Sail In China Team  32’ America’s Cup

  • I place in Super Yacht Cup Palma Wally Y3k

  • V place Europen Championship